13528152_650268831791910_7001153237534863965_o

Blisko 325 tys. dla Seniorów

We wtorek 21 czerwca 2016 r. w Kinie Zorza sianowscy seniorzy spotkali się na podsumowaniu dotychczasowej pracy Sianowskiej Akademii Seniora. Zostały również zaproszone starsze osoby nienależące do Akademii z Gminy Sianów które skończyły 60 lat.

Do 1 lipca trwa nabór do Sianowskiej Akademii Seniora – głoszenia przyjmowane są u przedstawicieli Stowarzyszenia Sianowska Akademia Seniora oraz w Urzędzie Gminy i Miasta w Sianowie (I piętro, pok. Nr 13). Zachęcamy wszystkich do skorzystania z wyjątkowej oferty skierowanej do osób starszych, można wziąć udział w jednym z czterech niżej opisanych projektów.

Cztery sianowskie stowarzyszenia przystąpiły do konkursu w ramach rządowego programu na rzecz aktywności osób starszych na lata 2014 – 2020. Z blisko 1650 złożonych ofert, tylko 216 otrzymało dofinansowanie. W grupie pozytywnie ocenionych przez ekspertów wniosków znalazły się wszystkie złożone przez sianowian. To olbrzymi sukces sianowskiego III sektora, dzięki czemu na animację osób w wieku 60+ do Sianowa trafi ponad 325 tys. zł!

Wśród laureatów konkursu znalazły się projekty:
Stowarzyszenia Sianowska Akademia Seniora, zadanie: Sianowskie Centrum Seniora.
Projekt zakłada kontynuację działalności Akademii Seniora poprzez organizację zajęć obejmujących profile tematyczne prowadzone cyklicznie raz w tygodniu: kurs języka obcego, kurs obsługi komputera, warsztaty plastyczne, kulinarne, ziołolecznictwa, rekreacyjno – zdrowotne, teatralne oraz gry planszowe i zajęcia basenowe. Ponadto w ramach zadania planuje się organizację spotkań wykładowych i integracyjnych, w tym wyjścia do teatru, kina, spotkania przy ognisku. Oprócz cotygodniowych spotkań zaplanowano także 3 wycieczki (dwu i trzydniowe). Dla beneficjentów zapewnione zostaną także niezbędne materiały szkoleniowe, doposażona zostanie także kuchnia w świetlicy wiejskiej w Skibnie. Przedsięwzięcie skierowane jest do grupy 70 osób, która będzie miała za zadanie przeprowadzić 2 kampanie społeczne na rzecz mieszkańców gminy Sianów (m.in. promocja zdrowego żywienia od najmłodszych lat) . Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 117 900 zł.

Stowarzyszenia Na Recz Rozwoju Wsi Sucha Koszalińska, zadanie Krajoznawczy Klub Seniora 60+
Założeniem projektu jest promocja krajoznawstwa i walorów turystycznych kraju poprzez organizację aktywnego wypoczynku dla 45 osób w wieku 60+ w okresie do końca grudnia 2016 r. W ramach zadania planuje przeprowadzić działania zmierzające do ukazania piękna naszego kraju przy jednoczesnej integracji wewnątrzpokoleniowej 45-osobwej grupy osób w wieku 60+ z terenu Gminy Sianów. Przedsięwzięcie swoim zakresem obejmować będzie organizację 6 wycieczek krajoznawczych 2 i 3-dniowych, ukazujących walory turystyczne kraju, organizację 8 spotkań z turystyką promujących walory turystyczne Pomorza Środkowego (m.in. spływ kajakowy, jazda konno, rejs statkiem) oraz 4 spotkań z podróżnikami, którzy przekażą swoją wiedzę oraz wypromują interesujące obiekty turystyczne, przez co zwiększy się zainteresowanie udziałem w turystyce grupy osób w wieku 60+. Efektem dodanym całego przedsięwzięcia będzie powołanie przez beneficjentów sekcji „Krajoznawczego Klub Seniora 60+”, działającego przy Sianowskim Inkubatorze Organizacji Pozarządowych. Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 120 000 zł.

Klubu Sportowego Victoria Sianów: zadanie: w zdrowym ciele zdrowy duch
Projekt zakłada poprawę sprawności fizycznej oraz integrację wewnątrzpokoleniową 30 osób w wieku 60+ poprzez tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności sportowej oraz wdrożenie systemu dbałości o zdrowie. W ramach zadania planuje się organizację cyklicznych zajęć sportowych (basen, rajdy rowerowe i nordic walking, biegi), urozmaiconych o pogadanki/wykłady na temat zdrowego trybu życia, stosowania odpowiedniej diety dla osób w wieku emerytalnym. Do końca 2016 r. zakłada się organizację po 9 rajdów rowerowych, biegowych, nordic walking , a także 28 zajęć basenowych. Uczestnicy zadania wyposażeni zostaną w niezbędne atrybuty do uprawiania sportu tj. buty, krokomierze, kijke nordic walking, bidony, koszulki, kamizelki odblaskowe itp. Wartość dofinansowania to 43 600 zł.

Fundacji Jesteśmy Razem, zadanie: kultura 60+
Celem głównym projektu jest poprawa jakości usług społecznych w zakresie kultury i zwiększenie ich dostępności dla 50 osób powyżej 60 roku życia z terenu gminy i miasta Sianów. W ramach realizacji projektu opracowana zostanie kompletna oferta kulturalna dla seniorów dostosowana do ich zainteresowań i pasji. W przedsięwzięciu przewidziana jest organizacja wyjazdów do teatru, filharmonii, kina na sztuki i koncerty, a także na wycieczkę kulturalno-integracyjną oraz emisja filmów w lokalnym kinie, które wpłyną na rozwój osobisty beneficjentów. Poprzez sztukę uczestnicy zostaną pobudzeni do twórczych poszukiwań. Zaplanowane w projekcie przedsięwzięcia zwiększą dostęp osób starszych do dziedzictwa kulturowego. Wartość dofinansowania 41 950 zł.

Warto podkreślić, iż dzięki pozyskanym środkom uczestnicy zajęć nie będą ponosić dodatkowych kosztów. Poszczególne przedsięwzięcia rozpoczną się niebawem. Nabór do poszczególnych projektów trwa do 1 lipca br. Zgłoszenia przyjmowane są u przedstawicieli Stowarzyszenia Sianowska Akademia Seniora oraz w Urzędzie Gminy i Miasta w Sianowie (I piętro, pok. Nr 13).

Tekst – Tomasz Tesmer

Foto – Waldemar Kosowski